Mali müşavir seçimi şirketler için kritik bir tercih. İşler ne kadar iyi giderse gitsin ya da ne kadar karlı olursanız olun; muhasebe, beyan ve mali raporlama işleriniz düzgün yapılmadığında sorunlar baş gösterir. İyi bir mali müşavir, faaliyetlerinizi sağlıklı şekilde sürdürebilmenizde hayati rol oynar.

Bir mali müşavirle çalışmalı mısınız? Ya da muhasebeci mi mali müşavir mi? Gibi sorular soruyorsanız öncelikle “Mali müşavir kimdir?” Yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Şu an bir mali müşavir arayışındaysanız da zihniniz biraz karışmış olabilir. Somut bir hizmet olmadığından deneyip karar verme şansınız bulunmuyor. Fakat dikkat etmeniz gereken olmazsa olmaz bazı kriterleri aşağıda bulacaksınız. Ancak öncesinde mali müşavirlik hizmetinden beklemeniz gerekenleri iyi anlamanızı isteriz.

Mali Müşavirden Ne Beklenmeli?

Birçok kişi maalesef mali müşavirlik hizmetinin ne olduğundan tam haberdar değil. Evet, şirketinizin muhasebesini tutması için bir SMMM ile çalışmalısınız. Fakat bu sadece işin SM, yani serbest muhasebe kısmı. Mali müşavirlik ise bundan daha fazlası.

Müşavir kelimesinin anlamı danışmandır. Danışmanlık işinin temel noktasıysa tecrübe ve bilgi. Bu noktada bir mali müşavirden beklemeniz gereken asıl şey sizi mali konularda bilgilendirmesi ve tecrübesiyle yönlendirmesidir.

İyi bir mali müşavir işinizin büyümesi için sizi yönlendirir, mali riskleri analiz edip önlem alır, olası problemler yaşanmadan uyarıp çözüm sunar, yararlanabileceğiniz fırsatları takip eder, alacağınız mali kararlarda yol gösterir, tavsiyeler verir.

blank

Mali Müşavir Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir mali müşavirin sizi yönlendirebilmesi için şirketinizle ilgili, belki birçok çalışanınızın bile haberdar olmadığı, önemli bilgileri bilmesi gerekir. Bu da onu şirketinizin bir parçası, bir nevi ortağı haline getirir. Bu nedenle mali müşavirinizi seçerken şirketinize ortak alır gibi titiz olmalısınız. İyi bir mali müşavir; güvenilir, tecrübeli ve sistemlidir. Bu kriterlerin yanında şu noktalara da dikkat etmeniz önemli:

  • Yanında çalışan ekip de kendisi gibi bilgili ve sistemli mi? Ve kendilerini mesleklerinde geliştirme yönünde istekliler mi? Bu kişilikteki bir çalışan sizin işinizi de en iyi şekilde yapmaya çalışacaktır.
  • Sizinle aynı dili konuşuyor mu? Burada kastımız elbette teknik dil. Eğer ki anlamakta zorlandığınız teknik terimlerle konuşmaktan sıyrılıp konuları anlayabileceğiniz şekilde aktaramıyorsa büyük ihtimalle iletişiminiz pek sağlıklı olmayacaktır.
  • Alandaki yeniliklere ve teknolojik gelişimlere açık mı? Yıllardır aynı araçlarla ve sistemle çalışan birinden sizi ileri götürmesini beklemek gerçekçi olmaz.
  • Size vereceği hizmeti özelleştiriyor mu? Herkese standart hizmet paketleriyle teklif sunan birisi büyük ihtimalle standart bir hizmet sunacak ve sizi geliştirmeye odaklanmayacaktır.
  • Personel kadrosu yeterli mi? Her ne kadar bilgi ve tecrübenin önemine vurgu yapsakta bu işin içinde bir çok rutin iş ve evrak işi var. Bunların eksiksiz ve doğru şekilde yapılması gerekiyor. Bunun için de bir mali müşavirlik bürosunun tüm mükelleflerine yetişebilecek sayıda kadroya sahip olması şart.

Mali müşavir seçimiyle ilgili tavsiyelerimiz

Mali müşavir seçerken mutlaka dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğümüz hususları yukarıda listeledik. Bunların yanında birkaç tavsiyemiz daha olacak.

  • Ücreti düşük olduğu için hizmet almayın. İyi bir mali müşavir sizi düşük fiyat vererek ikna etmeye çalışmayacaktır. Daha çok size sağlayacağı faydaları ve karlılığınızı nasıl artıracağını göstermeye çaba sarfedecektir.
  • Sektör tecrübesi olmazsa olmaz değil. Fakat çalıştığınız sektörü tanıyan biriyle çalışmanız önemli avantaj sağlayacaktır.
  • Direkt olarak iletişim kuracağınız personellerle mutlaka tanışın. Üstün başarıya sahip bir büro bile olsa direkt çalışacağınız kişiyle uyuşabilmeniz oldukça önemli.
  • Sağlayacağı yan faydaları sorgulayın. Bazı bürolar müşterileri arasında işbirliği fırsatları yaratmaya çalışır. Veya mevzuat değişiklikleriyle ilgili hızlı bilgilendirme ağına sahiptirler. Bu tarz çalışmalar size ekstra katkılar sağlayabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

blank