Ülkemiz çalışma hayatında sosyal güvence SGK olarak bilinen Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından sağlanıyor. Kurum altında farklı sigorta kolları mevcut. Ve bir de sıkça duyulan Bağkur ve SSK terimleri var.

Bu yazıda Bağkur, SGK ve SSK’nın ne olduğunu ve farklarını açıklayacağız. Ve aldığımız soruları yanıtlayacağız.

Bağkur nedir?

Bağ-kur; günümüzde mevcut olmayan, kendi hesabına çalışanların sosyal güvencesini sağlayan kurumdur. Açılımı; Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu’dur. 1972 yılında kurulmuş, 2006 yılında ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) devrolmuştur.

Bağkur terimi ağız alışkanlığı olarak halen kullanılsa da sigorta primini kendileri ödeyenler için bugün artık SGK altında 4/B sigorta kolu söz konusu.

Kimler Bağkurlu Olabilir?

Bağkur’un artık mevcut olmadığını ve yerine 4/B sigorta kolunun kullanıldığını belirtmiştik. Fakat bu soru bu şekliyle çok sorulduğu için başlığı da böyle atmak durumunda kaldık. Güncel olarak doğru soruyu da biz soralım ve cevapları sıralamaya başlayalım.

Kimler 4/B’li olabilir;

  • Serbest meslek geliri elde edenler
  • Şahıs firması sahipleri
  • Esnaflar
  • Sanatkarlar
  • Limited şirket ortakları
  • Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi ortakları

SSK Nedir?

SSK, açılımı Sosyal Sigortalar Kurumu olan ve günümüzde aktif olmayan bir kurumdur. İsminden anlaşıldığı gibi bir sosyal güvenlik kurumuydu ve var olduğu yıllarda bu alandaki en büyük kurumdu. SSK’da yine 2006 yılında SGK’ya devredildi. SGK terimi de halen halk arasında kullanılıyor. Bugünkü karşılığı ise SGK altında 4/A sigorta koludur.

Kimler SSK’lı olabilir?

SSK günümüzde mevcut olmadığından bu soruyu da güncel karşılığıyla düzeltip cevaplayalım.

Kimler 4/A’lı olabilir?

4/a sigorta kolu özel bir işverene bağlı olarak çalışan kişiler içindir. Yani özel sektörde maaşlı çalışanlar bu kapsama girer ve sigortaları 4/A üzerinden işler.

SGK Nedir?

SGK, açılımı Sosyal Güvenlik Kurumu olan Türkiye’nin sosyal güvenlik sistemini yürüten kurumdur. 16 Mayıs 2006 yılında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın kendisine devredilmesiyle faaliyete geçmiştir. Şu an bütün sosyal güvenlik sistemi ve hizmetleri bu kurum bünyesinde yönetiliyor ve düzenleniyor.

blank

Bağkur, SSK ve SGK hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazımızın geri kalanında bahsettiğimiz gibi Bağkur ve SSK artık varolmayan kurumlar. Fakat ağız alışkanlığı veya konuya olan uzaklık nedeniyle halen bu isimlerle sorular geliyor.

Biz en çok gelen soruları olduğu şekliyle listeledik ve sorulması gereken doğru hallerini de
belirttik. Şimdi cevaplara geçelim.

Hem sigorta hem Bağ-Kur olur mu?

Bu soruda asıl merak edilen hem 4/A hem de 4/B sigorta kolundan sigortalı olunup olunamayacağı. Bu sorunun cevabı evet, aynı anda her iki sigorta kolundan sigorta primi ödenebilir. Hem kendi adınıza 4/A primi ödeyebilir hem de bir işyerinde çalışıp 4/B priminin
ödenmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle emekli maaşınız yükselecektir.

Ancak öncelik 4/A sigortanın olduğu için ayrıca 4/B (bağkur) için prim ödemek isterseniz kuruma dilekçe vermeniz gerekir. Dilekçe vermez iseniz 4/B sigortalılığınız otomatik olarak durur.

Bağkur mu SGK mı avantajlı?

Bu sorunun güncel şekli şöyledir: 4/A mı, 4/B mi avantajlı?

Hangi tarihte işe başlandığı ve emekli olmadan önce en son hangi sigorta kolundan prim ödendiğine göre bazı değişiklikler olsa da genel olarak 4/A kapsamında emekliliğin daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

En önemli fark elbette bağlanacak emeklilik aylığı seviyesi. 4/A emekliliğinde daha yüksek emekli maaşı bağlanır. 4a sigortalı için ödenen prim Prime Esas Kazancın %37,5 i, bağkur da ise %34,5 dir. İşveren sigorta borcunu süresinde öder ve hiçbir borç olmaz ise %37,5 lik tutar %32,5 e düşmektedir.

SGK ile Bağ-Kur Emekliliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu sorunun doğrusu: 4/A ile 4/B emeklilikleri arasındaki farklar nelerdir?

Açıklayalım;

  • 4/A (SSK) emekliliğinde daha yüksek emekli aylığı bağlanır
  • Ödenmesi gereken gün prim sayıları 4/B’de (Bağkur) daha fazladır. Daha uzun süre prim ödenmesi gerekir.
  • Sigortalı olduğunuz gün ve prim ödeme gün sayısına göre 4B sigortalılığının emekli yaşı daha geçtir.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

blank